czwartek, 27 lutego 2014

Przy kołysce Cervantesa

(pod Madrytem: Alcalá de Henares)



Nieopodal katedry w Alcalá de Henares. Graffiti z przedstawieniem 
Cervantesa



W jego cieniu nikną starożytne początki miasta, na znaczeniu tracą okazałe zabytki renesansu. Ważny jest dom jego urodzin, godna zobaczenia chrzcielnica, przy której go ochrzczono. Miguel Cervantes stanowi figurę kluczową turystyki w Alcalá de Henares.

Przed rodzinnym domem najsławniejszego z hiszpańskich pisarzy stoi kamienna ławka. Na niej posadzono odlane z brązu figury Don Kichota i Sancho Pansy. Co chwila przysiada przy nich turysta i z uśmiechem, obejmując rzeźbę Błędnego Rycerza lub jego giermka, pozuje do zdjęcia. W tle widnieje fasada szesnastowiecznego domu z balkonem, w którym przyjść miał na świat w roku 1547 Miguel Cervantes. Do zabytkowego budynku, pełniącego dziś funkcję muzeum, przylega znacznie większy i równie zabytkowy budynek szpitala, gdzie - zgodnie z tradycyjnymi przekazami -  zawód medyka wykonywał ojciec pisarza, Rodrigo. Chrzcielnica kościoła Santa María la Mayor, przy której Rodrigo de Cervantes ochrzcił syna imieniem Miguel, służy za główny eksponat wystawy “Los Universos de Cervantes”. Największy z placów starówki, dawny plac targowy, zwie się dziś Plaza de Cervantes. I literackiego splendoru dodaje miastu, przyznawana w renesansowych murach tutejszego uniwersytetu - Nagroda Cervantesa.

Żadne z innych sławnych dzieci Alcalá de Henares, choćby na ich głowach błyszczały korony, nie przyćmiewa syna medyka. Jedynie uważni przechodnie zauważą skromny pomnik Katarzyny Aragońskiej, angielskiej królowej, urodzonej w Alcalá w roku 1485. Jedynie uważni czytelnicy lokalnych przewodników odnajdą wzmiankę o tym, że w tutejszym pałacu arcybiskupów Toledo urodził się w roku 1503 Ferdynand I, cesarz rzymsko-niemiecki. Narodziny powszechnie znanego geniusza literatury i zapomnianych królewskich potomków wspomina się jednak z taką samą dumą: przypominają one o krótkim okresie świetności miasta, gdy kardynał Cisneros fundował uniwersytet, gdy Rodrigo Gil de Hontañón wznosił renesansowy budynek uczelni. 

Od roku 1998 starówka podmadryckiej Alcalá figuruje na liście UNESCO. Wyrosłe na rzymskich ruinach renesansowe miasto na powrót ożywa. Pod podcieniami Calle Mayor - o których mówi się, że są nadłuższymi podcieniami Hiszpanii - spacerują turyści, przybyli aż z zagranicy lub tylko z Madrytu, by po obejrzeniu miejsc, gdzie swe pierwsze kroki stawiał światowej sławy Miguel Cervantes, ruszyć szlakiem lokalnie cenionych, pokaźnych  “tapas” z Alcalá de Henares. 



W słoneczny dzień na Plaza de Cervantes


Alcalá de Henares. Na Calle Mayor


Informacja +

Alcalá de Henares dzieli od Madrytu jedyne 34 km. Bez problemu, łatwo i szybko, dostaniesz się do centrum Alcalá pociągami podmiejskimi (linie: C2, C7). Na stronie internetowej Renfe-Cercanías znajdziesz plan komunikacji miejskiej i rozkład jazdy pociągów.

Znajdujące się przy Calle Mayor muzeum w domu rodzinnym Cervantesa - Museo Casa Natal de Cervantes, otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 18.00. Wstęp gratis. 

Większość barów na starym miejście Alcalá de Henares serwuje sporych rozmiarów “tapas”, zamawiane według gustu z karty. W tym wypadku za połączone ze sobą nierozdzielnie: duże “tapas” wraz z piwem lub winem, zapłacić trzeba między 2,50 euro - 2,70 euro. 


Renesansowa fasada uniwersytetu 
w Alcalá de Henares


Tablica z reklamą jednego z barów starówki:
“butelka Damm + przekąska + papierowe serwetki
+ wykałaczki + dzienniki + skorzystanie z toalety +
psychologiczna rozmowa + telewizja gratis (50 kanałów)
+ informacja o mieście; RAZEM 1,10 €”  



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz