sobota, 24 listopada 2012

Stara elektrownia, która zaczęła lewitować







Zauważą go spacerujących między Muzeum Reina Sofia a Muzeum Prado. Nawet jeśli nie od razu docenią walory architektoniczne tego budynku z cegły i metalu, kto nie zadrze głowy, by spojrzeć na sąsiadujący z nim “wertykalny ogród”.

Budynek CaixaForum - w którym mieszczą się m.in. obszerne sale wystawiennicze - stoi wściśnięty w zwartą zabudowę przy niewielkim placyku, otwierającym się na Paseo del Prado. Stoi w miejscu, gdzie w początkach wieku XX znajdowała się elektrownia. Jego historia zaczyna się sto lat później - z nastaniem XXI stulecia. 

W roku 2001 Fundación La Caixa nabyła parcelę wraz z popadającą w ruinę nieczynną już elektrownią, wzniesioną na przełomie wieków XIX i XX według projektu Jesúsa Carrasco-Muñoza. W roku 2002 znaleziono nie byle jakich architektów gotowych przerobić zabytek architektury przemysłowej na nowoczesne centrum sztuki. Byli nimi Jacques Herzog i Pierre de Meuron. Szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron miała w swoim dorobku m.in. podziwiany i nagradzany projekt londyńskiego Tate Modern. Nowe, obszerne, madryckie centrum sztuki oddano do użytku w lutym roku 2008. Architekci CaixaForum zachowali stare, ceglane ściany dawnej elektrowni, na których wsparli - kontrastujące z nimi, obłożone metalowymi płytami - dwie kolejne kondygnacje. Prawdopodobnie nie zaskakiwałaby przechodnia ta przysadzista bryła z metalu i cegieł, gdyby nie brak ścian w partii przyziemia. “Udało nam się stworzyć budynek, który zdaje się utrzymywać w powietrzu, chociaż w rzeczywistości utrzymuje się tylko na trzech filarach” - mówił w dzień inauguracji CaixaForum Harry Gugger, jeden z architektów pracowni Herzog & de Meuron.

Integralną część projektu stanowi również tzw. “wertykalny ogród” (pierwszy w Hiszpanii), umieszczony na południowej ścianie kamienicy sąsiadującej z CaixaForum. Jego twórca - Patrick Blanc - obsadził wysoki na 24 metry mur 15 tysięcami roślin z 250 gatunków.

W CaixaForum odbywają się konferencje, seminaria, spotkania poetyckie, warsztaty artystyczne, koncerty oraz ... wystawy czasowe. Wstęp na organizowane tam ekspozycje od 6 maja 2013 pozostaje bezpłatny jedynie dla klientów banku "la Caixa", reszta musi zapłacić 4 euro. 














Informacje +

Tematyka wystaw - choć dotyczy głównie twórczości plastycznej ostatnich dwóch stuleci - od czasu do czasu wychodzi poza ramy sztuki współczesnej. Informacje odnośnie aktualnych ekspozycji znajdziesz na stronie:




1 komentarz: