niedziela, 18 grudnia 2016

Sylwestrowy zegar z Puerta del Sol



Niewątpliwie nasławniejszy zegar Hiszpanii. Gdy odlicza ostatnie minuty przemijającego roku patrzy na niego niemal cały kraj. Znajduje się w centrum Madrytu, przy placu Puerta del Sol.   


Wieża z zegarem przy Puerta del Sol. Widok z ulicy Preciados. Klasycystyczna wieża, wyrastająca ponad rzeźbionym tympanonem, pomalowana na obrzeżach na biało i centralnych płycinach na czerwono. W jednej z płycin, tuż u szczytu wieży, znajduje się tarcza zegara. Wieńcząca wieżę latarnia - wieloboczna nadbudówka, opatrzona niewielkimi dzwonami, kryje pod dachem kulę, której ruch w noc sylwestrową oznacza początek odliczania ostatnich 12 segund starego roku.
Zegar przy placu Puerta del Sol


Mierzy czas od 19 listopada roku 1866. Zdobi XVIII-wieczny budynek pierzei północnej placu, będący dziś siedzibą władz regionu madryckiego. Jest trzecim z kolejności zegarem przy Puerta del Sol. I pierwszym, na którego punktualność nikt nie narzeka.

Na wyburzonym w połowie wieku XIX kościele Buen Suceso widniał najstarszy z tutejszych zegarów. Powstał w wieku XVIII i słynął z tego, że zawodził. Kolejny z mechanizmów, który odliczał godziny już z tego samego miejsca, gdzie znajduje się obecny zegar, nie lepszą cieszył się sławą. W roku 1866 zastąpiono go zatem nowym zegarem, wzorowanym na londyńskim Big Benie. Ten odmierzał czas dokładnie. Ten służy do dziś. Wykonał go osiadły w Londynie zegarmistrz hiszpańskiego pochodzenia José Rodríquez Losada.

Zegar Losady nabiera znaczenia z końcem każdego roku. Tuż przed północą dnia 31 grudnia wybija dwanaście uderzeń, z których ostatnie znaczy nadejście nowego roku. Wtedy na placu Puerta del Sol w nieznośnym ścisku czekają ciekawscy, zadzierający z niecierpliwością głowy. Wtedy przed telewizorami w pogotowiu siedzą obywatele, oglądając z uwagą transmisję na żywo z Puerta del Sol, którą przygotowują, konkurując ostro ze sobą, wszystkie hiszpańskie kanały. Wysłuchanie dwunastu uderzeń zegara z Puerta del Sol łączy się z sięgającą początków wieku XX tradycją zjedzenia dwunastu winogron – po jednym na każde uderzenie. Ponoć zaskarbi sobie przychylność fortuny ten, kto w ciągu 36 sekund, potrzebnych na wybicie serii uderzeń, połknie szczęśliwie, wcześniej skrupulatnie przygotowaną, serię winogron.



Informacja +
______________________________

Być może ze względu na tłok, jaki panuje na Puerta del Sol w sylwestrową noc, być może też z innych i różnorodnych motywów, niektórzy postanawiają przyśpieszyć rytuał zjedzenia 12 winogron w takt 12 uderzeń zegara, gromadząc się przed “sylwestrowym” zegarem około południa dnia wcześniejszego, gdy wykonywana jest próba generalna funkcjowania wiekowego mechanizmu.   




Plac Puerta del Sol w okresie przedświątecznym, pełen ludzi i ulicznych sprzedawców loterii bożonarodzeniowej. W tle budynek siedziby regionalnych władz, ze znajdującą się na jego osi cetralnej wieżą z zegarem. Zdjęcie czarno-białe.
Sprzedawcy hiszpańskiej loterii bożonarodzeniowej pod sławnym zegarem na Puerta del Sol



ZOBACZ RÓWNIEŻ 
______________________________ 
GASTRONOMIA 
>> Sherry z popularnym neonem w tle       
______________________________
ZWIEDZANIE  
>> Madryt krok po kroku     
_____________________________



2 komentarze:

  1. Oby wibijał tylko dobre godziny!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oby zaczynał tylko dobre lata! Z życzeniami szczęśliwego 2017 pozdrawiam

      Usuń