sobota, 23 lipca 2011

Miguel Cervantes na Plaza de España


Przed pomnikiem Cervantesa na Plaza de España
 


Na Plaza de España wznosi się olbrzymi pomnik Cervantesa. Na ocienionych ławkach z widokiem na monument trudno znaleźć wolne miejsce. Odpoczywają tu zmęczeni marszem turyści wszelkich narodowości. Ciągnięte przez przewodników grupy podziwiają kamienną twarz pisarza i zawsze jest ktoś, kto właśnie robi sobie zdjęcie z figurami Don Kichota i Sancho Pansy. 



44 lata: 1916 - 1960

Upamiętniający Cervantesa monument powstał w ramach konkursu ogłoszego przez władze Madrytu z okazji przypadającej na rok 1916 trzechsetnej rocznicy jego śmierci. Artystyczną rywalizację wygrał projekt przedstawiony przez  architektów - Rafaela Martíneza Zapatero i Pedra Muguruzę Otaño, oraz rzeźbiarza -  Lorenza Coullaut Valerę. Prace nad realizacją pomnika rozpoczęto dopiero w roku 1925, kończąc je w roku 1930. Niemal trzydzieści lat później, w latach 1957 - 1960, monument uzupełniły kolejne figury i płaskorzeźby. Ich wykonawcą był syn jednego z twórców projektu, Federico Coullaut-Varela Mendigutia.

Pisarz i powieściowi bohaterowie

Wielki jest pomnik wielkiego pisarza. Z włoskiego marmuru jest figura Cervantesa. Wznosi się na solidnym cokole, przy masywnym obelisku. U stóp “tronującego” z księgą w ręku literata stoją odlane z brązu rzeźby Don Kichota na Rosynancie i Sancho Pansy na ośle. Wysoko nad marmurową głową artysty, na szczycie obelisku, tkwi kula z pięcioma wspierającymi ją postaciami, stanowiącymi personifikacje pięciu stron świata i będącymi aluzją do światowej popularności dzieła Cervantesa. Figury Don Kichota i Sancho Pansy ujmują - dodane w roku 1957, rzeźby dwóch Dulcynei: wydealizowanej, pięknej damy ze snów Don Kichota oraz “prostej i tęgo zbudowanej” chłopki z Toboso, Aldonzy Lorenzo. Dwa wielkoformatowe reliefy zdobią od roku 1960 boki obelisku, ukazując sceny z “Noweli przykładnych”: “Cyganeczki” oraz “Rinconete i Cortadillo”.

“En un lugar de la Mancha…”

Pierwsze wersy “Don Kichota” potrafi wyrecytować z pamięci większość Hiszpanów, lecz niewielu z nich uczyniło z tej wiekowej książki swoją lekturę. Władze kraju dokładają więc wszelkich starań, by oswoić naród z dziełem. Od kilkunastu lat w dniu 22 kwietnia, czyli w wigilię Światowego Dnia Książki, rozpoczyna się “Nieprzerwana Lektura Don Kichota”. W ciągu trzech kolejnych dni w Sali Kolumnowej centrum kultury Círculo de Bellas Artes pisarze, artyści, politycy odczytują fragmenty przygód błędnego rycerza z La Manchy. Tradycyjnie honor przeczytania pierwszych wersów powieści przypada w udziale laureatowi Nagrody Cervantesa. To najważniejsze literackie wyróżnienie krajów hiszpańskojęzycznych nagrodzony literat odbiera z rąk króla Hiszpanii dzień później, 23 kwietnia. 




Relief ze sceną z “Cyganeczki” (1960)


Zwieńczenie pomnika Cervantesa: personifacje czterech stron świata



Informacja + 

Przygotowując się do obchodów czterechsetnej rocznicy śmierci pisarza władze Madrytu   niczym błędny rycerz wiedzione fantazjami – podjęły się trudnego zadania odnalezienia kości Cervantesa.

O poszukiwaniach szczątków twórcy “Don Kichota” czytaj w poście >> Odnaleźć Cervantesa  





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz